Stockholms Auktionsverk DRYCKESAUKTION 10-12 November 2014

by Artnet Scandinavia on 6 november, 2014

Post image for Stockholms Auktionsverk DRYCKESAUKTION  10-12   November  2014

Dryckesauktion
Katalog
I samarbete med Systembolaget
Se alla objekt och lägg bud redan nu!

Måndag 10 november:
Champagne och vita viner
Tisdag 11 november: Röda viner från Bordeaux
Onsdag 12 november: Röda viner från Bourgogne samt övriga Europa, USA och Australien samt starkviner och destillat
Start kl 10 alla dagar.
Vi står redan inför säsongens tredje auktion med drycker som samlarobjekt. Nu i början av november när katalogiseringen är klar inför publiceringen av novemberauktionen, visar sammanställningen 557 utrop till ett estimerat värde av 1,9 mkr.

Den första auktionsdagen
inleder champagne, som sträcker sig från årgång 1962 till 2005, med både enstaka flaskor ett flertal hela originallådor av flera olika årgångar. Bland annat Veuve Clicquot Rare Vintage 1988, Bollinger Grande Année 1990, Henriot Millesimé, Selosse och La Grande Dame från 1996.
Efter en bubblande inledning avslutas dagen med utrop av stilla, både vita torra och söta, viner från främst Sauternes och Bourgogne. Viner från Ch d’Yquem, Rapet, Sauzet, Chave, Boillot och Gagnard-Delagrange, Robert Weil, Dönnhoff och Fritz Haag syns bland flera denna dag.

Dag två
tillägnas enbart röda viner från Bordeaux med runt 170 utrop. Först ut är några mixade lotter, som följs av bland annat Latour 1947 och hela originallådor av La Gaffeliére 2001 och 2005, Ch Pichon Longueville från 2008 och Troplong Mondot samt Beauséjour 2010. Däremellan Pontet Canet 2004 och 2006 och Vieux Ch Certan 2002 och enstaka Haut Brion, Latour 1989 och Montrose 1990.

Dag tre
är det röda viner av övrigt ursprung, starkvin och destillat som samsas i startfältet. Italien är först ut med viner från Valpolicella, Bolgheri och Barolo. Från Spanien kommer Vega Sicilia, Musar från Libanon, Columella från Sydafrika, Almaviva från Chile och Grange från Australien. Från Bourgogne och Rhônedalen kommer Musigny 1971, Chambertin 1988, hela lådor Chave i olika varianter, Jaboulet, Vieux Télégraphe och Pegau hela lådor.
Sist ut på oktoberauktionen är konjak och närmare 90 utrop whisky av olika sorter och ursprung, från såväl stängda och rivna destillerier, men även från fullt aktiva. Udda Ladyburn, gammal Springbank, Glenfarclas och Glen Keith från 1960-talet. Hillside och Brora från tidigt 1970-tal och Ardbeg, Lagavulin, Highland Park och Ardmore och irländska Midleton.Mer information om dryckesauktion, utropen och budgivning finns på Systembolaget samt Magasin 5. Visning pågår just nu fram till respektive auktionsdag 10-11 november.Efter novemberauktionen kommer årets sista auktioner att hållas under fyra dagar 8-11 december. Bland annat en traditionell slagauktion den 10 december, för att uppmärksamma att dryckesauktionerna fyller 10 år. Mer att läsa om den och onlineauktionerna samma vecka, kommer att finnas på våra webbsidor, samt i en särskild tryckt auktionskatalog som kommer ut i början av december.Mycket välkommen till novemberauktionen!Sören Nylund
Värderingsansvarig Dryckesauktion
Systembolaget
Tel: 08-453 67 50
Nybrogatan 32, Box 5274
måndag-fredag kl 9-17
Filialer
Göteborg
Geijersgatan 14
Tel: 031-20 61 10
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7
Tel: 040-611 20 26