Stockholms Auktionsverk, Den kinesiska avdelningen slog alla förväntningar!

by Artnet Scandinavia on 06/11/2012

Post image for Stockholms Auktionsverk, Den kinesiska avdelningen slog alla förväntningar!
Den kinesiska avdelningen slog alla förväntningar!
Klassiska dag 3
Kinesiskt i topp! Mycket höga priser på kinesiskt porslin och konsthantverk. Ett par nickedockor från 1700-talets slut såldes för 1.530.000 kr.
För varje säsong stiger spänningen när det orientaliska konsthantverket skall klubbas. Detta är en avdelning som blir större och större, viktigare och viktigare. Salen fylls med tillresta köpare från Kina och även på telefonerna talas det kinesiska, engelska, franska … Man kan konstatera att den kinesiska marknaden är mycket köpstark. Många av slutpriserna på dagens auktion landade långt över utropet. Återropen var ytterst få. Utropet var 2.755.000 kr och den totala slutsumman på denna avdelning blev 8.630.000 kr!Ett par utsökta kinesiska nickedockor, som funnits i Sverige sedan slutet av 1700-talet, ropades upp till 1.530.000 kr (nr 2048, utrop 200-250.000 kr). En så kallad scroll signerad Wang Xuetao, ett känt namn i Kina, med motiv av lotus och guldfiskar ropades upp från utropet 200.000 kr till 643.000 kr (nr 2055). Jade, speciellt vit sådan, är mycket eftertraktat i Kina och priserna på jadeföremål blev höga idag, till exempel nr 2071, ett dekorelement i jade med genombruten dekor som ropades upp till 184.000 kr (utrop 10-15.000 kr).Ett fat i blåvitt, Wanlis märke och period (1573-1619) hade utropet 8-10.000 kr och slutade på 233.000 kr (nr 2124) och en ceremonikopp med bricka i biskviporslin, Kangxi, fick slutpriset 208.000 kr (2168, utrop 60-80.000 kr).

Precis som namnet antyder står avdelningen Kuriosakabinettet för allehanda sköna ting. Även här uppnåddes en hel del höga priser. Särskilt kan nämnas ett par mycket intressanta ljusstakar i mässing/brons från renässansen med så kallade vildmän hållande varsin vapensköld. Dessa ljusstakar ropades upp till 122.000 kr.

Miljonnotering dag 3:
Nr 2048 Nickedockor 1 par, Kina, Qianlong 1.530.000 kr

FAKTA Dag 3
Totalt utrop: 4,9 miljoner kr
Totalt sålt: 11 miljoner kr

FAKTA TOTALT Dag 1-3
Totalt utrop: 62 miljoner kr
Totalt sålt: 66,2 miljoner kr

(Alla priser inkl köparprovision)