Stockholms Auktionsverk idag 21 Auktion på Böcker, Kartor & Handskrifter

by Artnet Scandinavia on 11/21/2017

Post image for Stockholms Auktionsverk idag  21 Auktion på  Böcker, Kartor & Handskrifter
Idag öppnar visningen!
Böcker, Kartor & Handskrifter med
Löwendahl, China Illustrata Nova, Supplement

Välkommen till en inspirerande visning där vi bland annat visar delar av antikvariatsbokhandlaren Björn Löwendahls (1941-2013) intressanta samling äldre böcker, kartor och manuskript rörande Kina och angränsande länder. Samtliga nummer i hans välkända katalog ”China Illustrata Nova. Supplement” (2012), kommer att auktioneras ut.

I auktionen ingår även många andra intressanta verk, exempelvis det vackra verket ”Klänge” av Vasilij Kandinsky, publicerat 1913, Le Brun (Bruyn), Voyages… par la Moscovie, en Perse, et aux Indes Orientales… 1718, och Delisles Russicher Atlas med 22 graverade kartor, tryckta 1745.

Där finns även två akvareller av Wilhelm Carpelan, ett dokument signerat Erik XIV samt en signerad originalupplaga av Pippi Långstrump.

Visning 17–20 november
vardagar kl 10-18, lör–sön kl 10–16
Auktion 21 november kl 13

För information, vänligen kontakta:
Katharina Fahlstedt 08-453 67 49 • katharina.fahlstedt@auktionsverket.se
Hans Larsson 08-453 67 47 • hans.larsson@auktionsverket.se

Böcker, Kartor & Handskrifter

Visning 17-20 november
Auktion 21 november

Besöksadress:

Postadress:
Box 5274, 102 46 Stockholm
Tel: 08-­453 67 50

Ordinarie öppettider

mån-fre kl 10-18

Aktuell information om öppettider under helgdagar – se vår förstasida.

Växel
tel 08 – 453 67 50
mån–fre kl 9–17