Stockholms Auktionsverk Auktioner online klassisk konst Finland pågår nu!

by Artnet Scandinavia on 14 oktober, 2020

Post image for Stockholms Auktionsverk Auktioner online klassisk konst Finland  pågår nu!

Bild av Tove Jansson

Beskrivning

TOVE JANSSON (1914-2001) ”Gummiplantagen”, signerad, utförd 1942, olja på pannå, 73×76 cm

Utställningar: Åbo konstmuseum ”Tove Jansson” 4.2-4.4 1993; Ateneum 14.3 2014 – 7.9 2014

Kategorier
Konst, Modernt måleri

Visas
Södra kajen 14, Helsingfors