245.000 kr för handväska på Stockholms Auktionsverks auktion Fashion&Lifestyle!

by Artnet Scandinavia on 09/02/2011

Post image for 245.000 kr för handväska på Stockholms Auktionsverks auktion Fashion&Lifestyle!

1144 – HERMÈS, Paris, handväska ”Birkin 35 Poussiere Matt Alligator”, ökenfärgad matt alligator, spänne och lås i vitmetall, nyckelhållare med nycklar, tillhörande dustbags och regnskydd i original, stämpelmärkt HERMÈS – PARIS, artisanstämplad 14 3 A, inramat O, 25 x 35 x 18 cm; obetydligt slitage

Utrop: SEK 150 000-175 000 (EUR 17 000-19 800)
Slutpris: SEK 200 000

På Stockholms Auktionsverks auktion Fashion & Lifestyle såldes en sk Birkinväska av märket Hermès för 245.000 kr. Den dyraste vintageföremål som någonsin sålts på auktion i Sverige!

Dagens auktion var den största utropsmässigt och föremålsmässigt sedan vi startade med dessa auktioner hösten 2009. 300 vintageföremål gick under klubban idag efter en tre dagars lång och mycket uppmärksammad visning på Hallwylska Palatset vackra innergård.

Auktionens toppobjekt var utan tvekan den exklusiva handväskan från franska Hermès, en ”Birkin 35 Poussiere Matt Alligator”. Utropet var 150-175.000 kr och flera budgivare var med i matchen. Klubban föll slutligen vid 200.000 kr  till en budgivare på telefon som inklusive provision får betala 245.000 kr för denna klassiker i modevärlden (auktionsnummer 1144).

Birkin 35 Poussiere Matt Alligator, såld för 245.000 kr

Öviga anmärkningsvärda noteringar:

Nr 1030 Chanel, dräktjacka 9.200 kr (utrop 4.000-4.500 kr)

Nr 1042 Chanel, ensemble bestående av kappa och kjol 24.500 kr (utrop 20.000-25.000 kr)

Nr 1142  Hermès, JPG handväska”JPG Shoulder Birkin 42 Gris Tourterelles Taurillon

Clémence” 54.000 kr (utrop 40.000-45.000 kr)

Nr 1298 Koffert Cuba 1920-tal, babykrokodil 13.500 kr (utrop 4.000-4.500 kr)

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84,  anna.hamilton@auktionsverket.se eller ansvarig expert Beata af Donner tel 08-453 67 63, beata.af.donner@auktionsverket.se