Stockholms Auktionsverk Katalogen för auktionen Modern Art & Design Helsinki

by Artnet Scandinavia on 28 september, 2018

Post image for Stockholms Auktionsverk Katalogen för auktionen Modern Art & Design Helsinki

RAFAEL WARDI (1928-): ”Interiör”
Signerad, olja på duk 86×120 cm.

Utställning: Helsingfors Konsthall: Rafael Wardi, årets konstnär 1984 nr. 78, avbildad på sid 81

Katalogen för auktionen Modern Art & Design Helsinki är nu publicerad! Till auktionens höjdpunkter hör Tove Janssons verk ”Caféliv i Paris” och Timo Sarpanevas imponerande glasskulptur ”In Illo Tempore II”. Paavo Tynell, Tapio Wirkkala, Alvar Aalto, Rafael Wardi, Björn Weckström, Toini Muona och många fler är även representerade i höstens moderna auktion.

https://online.auktionsverket.se/auktion/F844/