Sten Eklund – Kullahusets hemlighet på Galerie Bel’Art i Stockholm 26 nov kl 13-16

by Artnet Scandinavia on 1 november, 2011

Post image for Sten Eklund – Kullahusets hemlighet på Galerie Bel’Art i Stockholm 26 nov kl 13-16
Sten Eklund – Kullahusets hemlighet på Galerie Bel’Art i StockholmVernissage lördagen den 26 november 2011, klockan 13 – 16.
Kl. 14 inviger Christian Chambert.
Utställningen pågår till den 20 december.Detta är berättelsen om vetenskapsmannen J M G Paléen, som under en forskningsresa i Sverige år 1849 råkade stöta på ett märkligt samhälle, omgärdat av ett magnetfält och fyllt av egendomliga aktiviteter och apparater: växtodlingar, gruvdrift, solosångare, reningsverk och kommunikationscentraler – men övergivet av människor. Paléen dokumenterade allt han såg, han ritade av föremålen, samlade preparat, ställde upp tabeller över temperaturen och dess växlingar, noterade förekomsten av växter och mineralet, byggde modeller av de viktigaste objekten och upprättade kartor över det samhälle han stod för. Under resten av sitt liv analyserade Paléen anteckningarna och försökte övertyga sin omvärld vad han varit med om.Kullahusets hemlighet är en fantasiprodukt av Sten Eklund (1942 – 2009) och sammanfattar ett betydelsefullt konstnärskap i svensk konst. Serien innehåller 52 små handkolorerade etsningar utförda i början på 1970-talet.

Birger Jarlsgatan 2, 114 34 Stockholm
tel: 08-611 60 52, www.belart.se

se utvalda verk

läs mer om konstnären

Sten Eklund

Sten Eklund – Kullahusets hemlighet

Nov 26th – Dec 20th, 2011

Opening: 1 – 4 pm
Inauguration by: Christian Chambert at 2 pm, Nov. 26

About the Artist

Sten Eklund about Kullahusets hemlighet