Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 9 maj kl. 18.00

by Artnet Scandinavia on 4 maj, 2017

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 9 maj kl. 18.00
Gillar du färg, form och omöjliga figurer? Missa då inte maj månads första Onlineauktion då vi ropar ut en samling original och litografier av Oscar Reutersvärd. Det finns även annan spännande konst som är värd att vila ögonen lite extra på, nämligen två oljemålningar av den uppskattade Vytautas Kasiulis. Glöm inte att ta en titt på avdelningen för keramik och porslin, där finns det trevliga vaser av bland annat Patrik Nordström och Gunnar Nylund samt en hel del danskt porslin i olika utformanden.

På smyckeavdelningen lockar vi med namn som Wiwen Nilsson, Ole Lynggaard och Georg Jensen. Som alltid går det bra att bjuda på mattor och textilier, orientaliskt porslin, glas, möbler och mycket mer. Det finns definitivt något för var och en hos Skånes Auktionsverk!

Välkommen på visning måndag 8 maj kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 9 maj kl. 18.

Objekt från vänster: 276. Oscar Reutersvärd, ”Omöjlig figur”, tusch och akvarell på papper, utrop SEK 2 500. 312. Gunnar Nylund, paradisfågel, glaserat stengods, utrop SEK 800. 2. Vytautas Kasiulis, oljemålning på duk, fiskare i eka, utrop SEK 25 000. 250. Wiwen Nilsson, brosch i form av påfågel, förgyllt sterlingsilver, utrop SEK 6 000-8 000.