Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 8 mars kl. 18.00

by Artnet Scandinavia on 03/03/2022

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 8 mars kl. 18.00

Bild Lotten Rönnquist.

Vi inleder mars månad med flertalet guldkorn!

På konstavdelningen tipsar vi om en etsning av Georges Rouault föreställande kvinna med barn ur sviten Miserere. Det finns även spännande verk av Stina Wollter och Ulrica Hydman Vallien.

För den samlande fotografen finns det möjlighet att införskaffa en Leica-kamera med medföljande objektiv, perfekt för den som vill slipa på sina fotokunskaper i vårsolen!

Bland smyckena hittar ni rejäla guldkedjor, smaragdringar, diamantsmycken och flertalet lösa ädelstenar. Passa även på att piffa upp vårgarderoben med vintageaccessoarer som sjalar från Hermès eller Kenzo.

För samlaren av militaria går det bra att bjuda på flertalet bajonetter och knivar från 1800-talet och första delen av 1900-talet.

Ni hittar även massor av silverföremål, retro-porslin, armbandsur, glaskonst, moderna möbler och mycket annat spännande!

Välkommen på visning måndag 7 mars kl 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 8 mars kl. 18.