Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 4 oktober kl. 18.00

by Artnet Scandinavia on 10/01/2016

Post image for Skånes Auktionsverk  Onlineauktionen startar tisdag 4 oktober kl. 18.00
På konstavdelningen finns det spännande modern konst av Tadeusz Dominik, Sigismond Kolos-Vary och Michael Qvarsebo. Missa inte heller ett exceptionellt rökelsekar i blåvit dekor daterad Ming/Transition ca år 1650. Som alltid finns det vackra smycken, textilier, vapen och militaria, keramik, möbler och mycket mer.

Välkommen på visning måndag 3 oktober kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 4 oktober kl. 18.

OBS: Onsdag 12 oktober stänger Skånes Auktionsverk kl. 12:00 för utbildning av personalen!

Objekt från vänster: 311. Flora Danica, två st, utrop SEK 3 000. 193. Gerhard Henning, ”Sorgen”, utrop SEK 6 000-8 000. 1. Rökelsekar, 1600-tal, utrop SEK 225 000. 346. Lisa Larson, vas, utrop SEK 400. 386. Lisa Larson, zebra, utrop SEK 3 000. 374. Ryttare, ett par, enligt uppgift Tang, utrop SEK 3 000.