Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 25 april kl. 18.00

by Artnet Scandinavia on 21 april, 2017

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 25 april kl. 18.00
Lisa Larson är en av Sveriges mest hyllade keramiker, på onlineauktionen finns en samling av hennes figuriner som nu letar efter nya hem! Där finns ABC-flickor, hundar, rävar, zebror, lejon och mycket mer! Den som missade påskens godbitar kan mycket väl hitta nya bland auktionens utbud av exklusiva fickur, brännförgyllda empireljusstakar, bordspendyler och reseur samt vackra silverföremål.

Jules Schyl, med sina kubistiskt expressiva målningar, är älskad av många och på auktionen erbjuder vi två ljuvliga blomsterstilleben. Nämnas bör även att vi har en avdelning med fin orientalisk keramik från 1100-talet och framåt. Föremålen kommer från ett samlarhem i Lund och där ingår även mytologiska bronsfigurer, rökelsekar, skålar och en utsökt Meipingvas med celadonglasyr.

Välkommen på visning måndag 24 april kl. 13-19.

Onlineauktionen startar tisdag 25 april kl. 18

Objekt från vänster: 1. Lisa Larson, stengods, Dora med cromotryck, utrop SEK 5 000. 375. Skålfat, Kraakporslin, Kina, Ming, utrop SEK 10 000. 37. Bordspendyl, brännförgylld brons, Gustaf Undén, empire, utrop SEK 30 000. 64. Jules Schyl, oljemålning på duk, kubistiskt stilleben, utrop SEK 10 000. 376. Meipingvas, celadonglaserad keramik, sannolikt Ming, utrop SEK 18 000.