Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 23 juni kl. 18.

by Artnet Scandinavia on 18 juni, 2020

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 23 juni kl. 18.
Förgyllt silver dekorerad med färgade glasstenar. Sydeuropa, 17/1800-tal. Vikt ca 380 gram. Höjd 18 cm. Dekorbortfall. Proveniens: Samlarhem, Helsingborg

Innan sommaren tar vid i all sin prakt hinner vi med en sista Onlineauktion!

Vi avslutar säsongen med att auktionera ut bl.a. klassiska antikviteter från ett samlarhem i Helsingborg. Varför inte smycka hemmet med ett par utsökta empirekandelabrar i förgylld mässing med dekor av klassicicerande kvinnofigurer? Eller kanske passar det bättre med ett par stilrena silverljusstakar designade av Wiwen Nilsson?

Ett hem blir ju inte fulländat utan en katolsk helgonkrona, på auktionen finns det möjlighet att buda hem inte bara en utan två! Det finns även Flora Danica-porslin, textilier av Märta Måås-Fjetterström, allmogeföremål, änglaskåp, silver av Georg Jensen och mycket mer.

Förutom fantastiska föremål från Helsingborg finns det en mäktig målning av Olle Kåks med titeln ”Karneval”. Vidare går det bra att buda hem en abstrakt målning i gula och rosa toner av Siri Rathsman. Det finns även flera väggreliefer och skulpturer av Åke Holm.

På smyckeavdelningen finns en uppsjö av guldlänkar, ringar och halsband som kan bli perfekta sommargåvor till en käresta. Vi tipsar om en vacker ametistring i vitguld med diamanter på ca 1,44 ct.

Det har även kommit in föremål från ett samlarhem i Göteborg, med bl.a. skulpturer, 1700-talsmöbler och kinesiskt porslin.

Missa inte säsongens sista Onlineauktion, till utbudet hör även retrokeramik, glasserviser, designmöbler, silvermynt, äldre leksaker, och intressant kuriosa!

Välkommen på visning måndag 22 juni kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 23 juni kl. 18.

Glad midsommar och en fortsatt trevlig sommar önskar Skånes Auktionsverk!

För mer information om auktionerna och deras objekt, kontakta kundtjänst,

Ni har väl inte missat att Skånes Packing & Shipping har sänkt sina pack- och transportavgifter? För mer information se hemsidan.

Objekt med utropspris från vänster: 16. KATOLSK HELGONKRONA, förgyllt silver dekorerad med färgade stenar, 17/1800-tal, SEK 1 500. 17. GEORG JENSEN, skål på fot i silver, modell nr 263, SEK 12 000-15 000. 27. BYST, kvinnofigur i marmor, 18/1900-tal, SEK 3 000. 98. ÄNGLASKÅP, Skåne, daterat 1852, SEK 4 000-5 000. 1. WIWEN NILSSON, silverljusstakar, tillverkade 1947, SEK 30 000-40 000.

Vänligen svara inte på detta meddelande direkt, utan skriv till info@skanesauktionsverk.se, svarsadressen används endast för kontroll av olevererad epost och läses mycket sällan.
Please don’t answer to this message directly as it goes to a no-reply address and is seldom read. Please use info@skanesauktionsverk.se to contact us.