Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 21 februari kl. 18.

by Artnet Scandinavia on 02/15/2023

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 21 februari kl. 18.

Om vinterns omfamning varit alltför hård är det kanske dags att muntra upp sig med annorlunda ting! Förnya hemmet eller kontoret med spännande möbler och färgsprakande konst.

Det finns antika baljfåtöljer i sengustaviansk stil brännmärkta J.A. Frelin. Eller varför inte ropa hem ett ryskt bord med rikt skuren dekor av förgyllda fåglar och proveniensen Aurora Karamzin (1808-1902). Vidare finns det moderna möbler av bl.a. Bruno Mathsson, Börge Mogensen och Erik Wörtz.

På konstavdelningen rekommenderar vi två färgfyllda verk av Jules Schyl, ett blomsterstilleben och ett kustmotiv betitlad ”Amalfi”. Det finns även verk av Agda Holst, Louis Sparre och Bengt Arne Linderos.
Missa inte heller skulpturen ”Tiges Sur Transparence” av Jesus Rafael Soto.

Bland smyckena hittar ni diamantringar, guldarmband och designsmycken av Sigurd Persson och Björn Weckström.

Utforska katalogen och upptäck silverföremål, orientaliska mattor, trädgårdsurnor i gjutjärn, retro-porslin, ljusarmaturer och mycket mer!

Välkommen på visning måndag 20 februari kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 21 februari kl. 18.

Glöm inte att följa oss på Facebook (Skånes_Auktionsverk)
och Instagram (skanes_auktionsverk)!