Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 20 oktober kl. 18.00

by Artnet Scandinavia on 15 oktober, 2020

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 20 oktober kl. 18.00
Figurin av Lisa Larson

Konst, leksaker och allmogeföremål!

Från ett samlarhem i Stockholm har målningar, plåtleksaker, träfigurer och samearbeten letat sig ner till vackra Skåne!

Bland konsten finns Stockholmsskildringar i starka färger målade av Elis Ryberg. Där finns även verk av Bengt O. Abrahamsson och Sven Lidberg.
Allmogeföremål och träfigurer finns det gott om, t.ex. auktionerar vi ut snidade spelemän tillskrivna Herman Rosell. Leksakssamlaren kan botanisera bland bilar, ångmaskiner, mekaniska djur och dockor.

Förutom ovannämnda samlarhem finns det flertalet figuriner av Lisa Larson som söker nya ägare. Vidare finns det tillfälle att ropa hem vackra silverföremål, som askar, tedosor, kaffekannor och sockerskrin. Dessutom auktionerar vi ut en nattvardskalk i förgyllt silver från 1700-talet.

På möbelavdelningen kan vi rekommendera fåtöljerna ”Scirocco” av Arne Norell. Bland smyckena finns det gedigna guldlänkar, diamantringar, rubinhalsband och designersmycken från Lapponia och Wiwen Nilsson. Ett annat spännande objekt är en kinesisk hänkelvas med millefleur-dekor och skrivtecken.

Missa inte en välfylld onlineauktion med mängder av unika föremål!

Välkommen på visning måndag 19 oktober kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 20 oktober kl. 18.

För mer information om auktionerna och deras objekt, kontakta kundtjänst,