Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 14 februari kl. 18.

by Artnet Scandinavia on 02/10/2017

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 14 februari kl. 18.

Onlineauktion 31 januari 18.00

Konst uppåt väggarna på Skånes Auktionsverk!

På den kommande Onlineauktionen erbjuds det kvalitetskonst från när och fjärran. Var med och bjud på ett vackert porträtt av Karin Boye målat av Agda Holst. Eller varför inte smycka hemmet med ett stilleben av Fransisco Sirato, med proveniens av en svensk affärsman bosatt i Östeuropa under 1930/40-talet. För den marint intresserade kanske en målning av Emil Ekman kan locka, där motivet utgör en vindpiskad segelbåt på ett oroligt hav.

Det finns naturligtvis mer än bara konst på Onlineauktionen! Vad sägs om ett par armlänsstolar från 1700-talet i bemålad björk? Eller för den som hellre vill inreda i modernare stil kan vi erbjuda flera jakaranda möblemang från 60- och 70-talet med medföljande CITES-intyg.

Var med och upptäck dina favoriter bland retro-keramik, silver, smycken, textilier och allsköns kuriosa!

Välkommen på visning måndag 13 februari kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 14 februari kl. 18.

Objekt från vänster: 6. Agda Holst, porträtt av Karin Boye, utrop SEK 6 000-8 000. 360. Alvar Aalto, modell 900, utrop SEK 4 000. 14. Stig Lindberg, fajans, utrop SEK 800. 77. Lenzkirch, bordsur, utrop SEK 2 000. 234. Armlänsstolar, ett par, rokoko, utrop SEK 10 000.