Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 11 augusti kl. 18.00

by Artnet Scandinavia on 6 augusti, 2020

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 11 augusti kl. 18.00
Bild Guibin Zhu

Vi på Skånes Auktionsverk hoppas att alla haft en trevlig sommar och att ni nu är redo för en fullspäckad onlineauktion!

Det är en spännande blandning av antikt och modernt, lyx- och vardagsföremål samt allsköns kuriosa. Konstavdelningen är fylld av målningar och skulpturer. Det finns t.ex. koloristiska etsningar av samtidskonstnären Astrid Sylwan. Den som istället letar efter skånekonst kan bud hem oljemålningar av Albert Abbe, Gerhard Wihlborg och Emil Johansson-Thor.

Bland skulpturerna utmärker sig en pjäs med en veckad form som är skapad av Barbro Bäckström. Glaskonst är alltid populära som vackra rumssmycken, det finns ett graciöst tulpanglas formgiven av Nils Landberg för den som behöver ett blickfång i inredningen. Smyckeavdelningen är som alltid mättad med pråligheter. Det finns flertalet diamantsmycken av hög kvalité som nu söker nya ägare. Dessutom auktionerar vi ut ett praktfullt guldarmband med rosenstenar i monogram HvP, med proveniens Hilma von Platen, Olivehult, Östergötland.

Bland möblerna finns det designernamn som Arne Norell, Yngve Ekström och Arne Jacobsen. Men detta är enbart ett axplock av utbudet.

Vidare finns det glasserviser, retroporslin, orientaliska mattor, vintageföremål, Italiensk belysning, silverbestick, kinesiskt porslin och mycket mer!

För er som har längtat, välkommen på visning måndag 10 augusti kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 11 augusti kl. 18.

För mer information om auktionerna och deras objekt, kontakta kundtjänst,

Ni har väl inte missat att Skånes Packing & Shipping har sänkt sina pack- och transportavgifter? För mer information se hemsidan.

KONTAKT

 Telefon: +46 (0)418 59990
Fax: +46 (0)418 29990
 E-post: info@skanesauktionsverk.se

Objekt med utropspris från vänster: 383. GULDARMBAND, X-länk i 18K, vikt ca 24,3 gram, SEK 7 500. 51. KINESISK VAS, porslin med mille fleur-måleri och slingrande drake i relief, omkring år 1900, SEK 5 000. 390. GULDARMBAND, 18K med rosenslipade diamanter, Axell Ossian i Arboga 1908, prov: Hilma von Platen, SEK 15 000-18 000. 318. NILS LANDBERG, tulpanglas med underfång i rött, Orrefors Expo, SEK 8 000. 266. ASTRID SYLWAN, etsning, komposition i rött, SEK 3 000.