Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 1 november kl. 18.00

by Artnet Scandinavia on 29 oktober, 2016

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 1 november kl. 18.00

Skånes Auktionsverk har fått det ärorika uppdraget att sälja delar av Sture Anderssons konstsamling från Kaptensgården i Landskrona.

Sture Andersson, även känd som Greven av Borstahusen, var en stor konstmagnat som under sin levnadstid var personlig vän med flertalet berömda konstnärer och som tog sig an ännu icke etablerade förmågor.

Hans samling med ca 2000 konstverk var en gång en av Europas största. Vår nästa Onlineauktion kommer att inledas med 100-talet tavlor ur denna samling. Bland verken finns flertalet vackra målningar och litografier av bland annat Vytautas Kasiulis, Alma Öhrström, Raoul Dufy och Gerhard Nordström.

Passa även på att lysa upp hemmet i höstmörkret med ett urval vackra ljusstakar. Kanske en modern klassiker av Georg Jensen, en snirklig skönhet tillverkad av Josef Frank för Svenskt Tenn eller varför inte fyra stilsäkra ljusbärare av Piet Hein? Som alltid finns det mattor och textilier, moderna möbler, glas, keramik, kinesiskt porslin och mycket mer!

Välkommen på visning måndag 31 oktober kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 1 november kl. 18.

tel. 0418-599 90, eller e-post info@skanesauktionsverk.se