Skånes Auktionsverk Auktionen den 11 april bjuder på klassiska antikviteter

by Artnet Scandinavia on 6 april, 2017

Post image for Skånes Auktionsverk Auktionen den 11 april bjuder på klassiska antikviteter

Bild av Carsten Nash

Onlineauktionen den 11 april bjuder på klassiska antikviteter blandat med kuriosa från när och fjärran. Inred hemmet med vackra Lindomestolar och tidsenliga rokokomöblemang. Den som är på jakt efter kvalitetsmöbler med god proveniens får inte missa ett Stockholmsarbete i form av en byrå signerad Gustaf Foltiern. Byrån har stått på familjen Posses herrgård på Dala Säteri i Skaraborgs län.

Det finns även trevliga silverföremål att pryda hemmets hörnor och vrår med. Till utbudet hör även modern design, smycken, textilier, konst, keramik, orientalika och mycket mer.

Välkommen på visning måndag 10 april kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 11 april kl. 18.

Objekt från vänster: 259. Oljemålning på duk, oidentifierad konstnär, 16/1700-tal, adelsman till häst, utrop SEK 6 000. 284. Luktdosa, maskerad kvinna, 17/1800-tal, utrop SEK 1 000. 249. Gustaf Foltiern, signerad gustaviansk byrå, utrop SEK 40 000. 290. Sockerskål med ströare, silver, Bernt Erlandsson, Kristianstad, 1911, utrop SEK 1 300.