Skånes Auktionsverk onlineauktion exklusiva smycken 29 mars 18.00

by Artnet Scandinavia on 28 mars, 2016

Post image for Skånes Auktionsverk onlineauktion  exklusiva smycken 29 mars 18.00

Lagom till påsk anordnar vi på Skånes Auktionsverk en onlineauktion med temat exklusiva smycken! Bland urvalet finns ett vackert Art Deco-hänge med en diamant på 2,70 ct. Det finns även ett antal spännande smycken formgivna av Ole Lynggaard, en diamantinfattad klocka av Vivianna Torun Bülow-Hübe samt flertalet högkvalitativa guld- och diamantsmycken.

För den konstintresserade finns det möjlighet att bjuda på teckningar av Ernst Josephson, eller varför inte en mapp originallitografier av Victor Vasarely? Till utbudet hör även ett antal akvareller, teckningar och etsningar av Sture Lundberg.

Kom på visning måndag 28 mars och passa på att vara med i vår påsktävling! Bland auktionsgodset i visningslokalen finns ett påskägg gömt, den som hittar påskägget får inte bara godis att ta med hem, utan även ett presentkort på 500 kr.

Glöm inte att vi söker föremål till vår onlineauktion med temat NORDISK FORM som går av stapeln den 12 april!

Välkommen på visning måndag 28 mars kl. 13-19 (vi har enbart öppet för visning, om det gäller avhämtning eller inlämning, se våra ordinarie öppettider).
Onlineauktionen startar tisdag 29 mars kl. 18.

Glad påsk önskar Skånes Auktionsverk!

Till katalogen:

För mer information kontakta: Joakim Karlsson,
tel. 0418-60 00 45 eller
epost: joakim@skanesauktionsverk.se

Objekt från vänster: 547. Hängsmycke, diamant 2,70 ct, utrop 100 000-120 000 SEK. 135. Stig Lindberg, Springare, utrop 3 000 SEK. 2. Ole Lynggaard, collier med elefantlås, utrop 20 000-22 000 SEK. 389. Victor Vasarely, mapp ”11+1”, utrop 12 000 SEK.