Skånes Auktionsverk Onlineauktion 6 September kl 18.00

by Artnet Scandinavia on 5 september, 2016

Post image for Skånes Auktionsverk  Onlineauktion 6 September  kl 18.00
Onlineauktion tisdag 6 september 18.00

Diamanter är en flickas bästa vän, så varför inte bli bästis med en solitärring med en briljantslipad diamant på 1,22 ct?

På Onlineauktionen den 6 september finns det smycken för allas tycke och smak. Bjud på gedigna guldlänkar, klassiska pärlhalsband eller modern design som George Jensen och Wiwen Nilsson. På konstavdelningen finns det verk av Johan Jacob Bennetter, Even Ulving, Emilia Lönblad och Gustav Rudberg. Värt att nämnas är även en soffa och karmstol från 1700-talet samt vackra 1800-talsmöbler i Louis XVI-stil. För den som är intresserad av orientalika kan vi erbjuda kinesiskt porslin och skulpturer som kommer från ett samlarhem i Göteborg. Som alltid finns det mattor och textilier, silver och keramik, konst och kuriosa!

Välkommen på visning måndag 5 september kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 6 september kl. 18.

Objekt från vänster: 279. Gustav Rudberg, motiv från Hven, utrop SEK 13-15 000. 415. Mats Theselius, ”Sheriff”, utrop SEK 12 000. 480. Rökelseställ, Kina, 1600-tal, utrop SEK 2 500. 1. Stig Blomberg, ”Fritidsflickan”, utrop SEK 6 000. 299. Ring med briljant, 1,22 ct, utrop SEK 25 000.

Objekt från vänster: 279. Gustav Rudberg, motiv från Hven, utrop SEK 13 000-15 000. 415. Mats Theselius, ”Sheriff”, utrop SEK 12 000. 480. Rökelseställ, Kina, 1600-tal, utrop SEK 2 500. 1. Stig Blomberg, ”Fritidsflickan”, utrop SEK 6 000. 299. Ring med briljant, 1,22 ct, utrop SEK 25 000.