Skånes Auktionsverk Onlineauktion 24 maj kl 18.00 välkomna online !

by Artnet Scandinavia on 05/20/2016

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktion 24 maj kl 18.00 välkomna online !
Andy Warhol ”The Nun”

Flertalet kvalitetsobjekt kommer att gå under den virtuella klubban på Onlineauktionen den 24 maj! Färgseriegrafin ”The Nun” ur sviten Ingrid Bergman är ett av toppobjekten, skapat av popkonstens mästare Andy Warhol. Den som hellre längtar till sekelskiftets Frankrike kan vi erbjuda ett verk av den dekadente Henri de Toulouse-Lautrec, mannen som gjorde Paris nattliv världsberömt.

Till försäljning finns även målningar av Oscar Reutersvärds omöjliga figurer och på silveravdelningen utmärker sig en stilren skål formgiven av Wiwen Nilsson. Förutom detta finns det spännande föremål som passar såväl koja som slott. Var med och bjud på kinesiskt porslin, smycken, textilier, möbler, designföremål och unika rariteter!

Välkommen på visning måndag 23 maj kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 24 maj kl. 18.

För mer information kontakta: Joakim Karlsson,
tel. 0418-60 00 45 eller
epost: joakim@skanesauktionsverk.se

Objekt från vänster:87. Gemla, gunghäst, ”Solvalla”, utrop SEK 2 000. 463. Spegellampetter, ett par, gustavianska, hallstämplade, utrop SEK 12 000. 474. Snusflaska, Kina, tidigt 1900-tal, utrop SEK 3000. 1. Andy Warhol, färgserigrafi, ”The nun” ur sviten Ingrid Bergman, handsignerad och numrerad 39/250. utrop SEK 140 000-160 000.

Objekt från vänster: 87. Gemla, gunghäst, ”Solvalla”, utrop SEK 2 000. 463. Spegellampetter, ett par, gustavianska, hallstämplade, utrop SEK 12 000. 474. Snusflaska, Kina, tidigt 1900-tal, utrop SEK 3 000. 1. Andy Warhol, färgserigrafi, ”The nun” ur sviten Ingrid Bergman, handsignerad och numrerad 39/250. utrop SEK 140 000-160 000.