Skånes Auktionsverk Månadsauktion lördag 18 februari, start kl 12.00.

by Artnet Scandinavia on 02/17/2012

Post image for Skånes Auktionsverk Månadsauktion lördag 18 februari, start kl 12.00.

Skånes Auktionsverk bjuder lördagen den 18 februari på nostalgitripp tillbaka till 60-talet

Vad sägs om Katja of Swedens kollektion à la 1966 på Catwalken! Kommer den att göra samma succé i Landskrona som den en gång gjorde på Champs-Élysées i Paris?
Jacquardstickade dressar, overaller, tunikor, långkoftor, strumpor, mössor, skor, stövlar och som kronan på verket Katjas ”Skånska folkdräkt” i gult och rött.
Den digra samlingen kommer från sömmerskan May Hammars kvarlåtenskap, Katjas högra hand och anställd vid Malmö Mekaniska Tricotfabrik.
För den som söker något värmande, men mer handfast, finns en urnkrönt, rund polykrom kakelugn, tillverkad vid 1800-talets slut av Rörstrand för det Tranchellska palatset, Parkgatan 2 i Landskrona.
I vanlig ordning finns även en hel mängd andra intressanta föremål bland det som saluförs. Vad sägs om en brosch av Wiwen Nilsson, vaser av Emile Gallé och Edward Hald eller en större mängd guldvaror.För att studera de övriga ca. 650 ropen besök vår HemsidaHjärtligt välkomna till ett spännande lördagsevenemang!
Önskar Skånes Auktionsverk

Hela katalogen publiceras onsdag 15 februari

Öppettider & information

För inlämning och kostnadsfri värdering av föremål, eller avhämtning av inköpta föremål.
Måndag 9.00 – 12.00, 13.00 – 18.00 (Måndagar efter auktion öppet till 19.00)  Tisdag – Torsdag 9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00
Fredag 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00Telefon 0418 – 599 90

Kvalitetsauktioner två gånger per år
Månadsauktioner ungefär var tredje veckaVisningstider: Fredag 9 – 18, Lördag 10 – 12.

Månadsauktioner våren 2012

Månadsvis, lördagar kl. 12.00

28 januari kl 12 Månadsauktion
18 februari kl 12 Månadsauktion
10 mars kl 12 Månadsauktion
31 mars kl 12 Månadsauktion
5 maj kl 12 Månadsauktion
26 maj kl 12 Månadsauktion
16 juni kl 12 Månadsauktion

Visningstider:

Fredag, dagen före auktion, 9-18
Lördag, auktionsdag, 10-12

Katalog publiceras på hemsidan c:a 4 dagar före auktionen.
Tryckt katalog kan erhållas under visningen.

SKÅNES AUKTIONSVERK AB    RINGVÄGEN 48 LANDSKRONA