Skånes Auktionsverk Kvalitetsauktionen LÖRDAG 16 November KL 12.00

by Artnet Scandinavia on 10 november, 2013

Post image for Skånes Auktionsverk  Kvalitetsauktionen LÖRDAG 16 November  KL 12.00

MARIA BOCZEWSKA, f. 1940, Polen/SverigeOljemålning på duk. Stilleben med plommon. Signerad och daterad 1991. 46 x 55 cm.
Proveniens: Ur McNeil AB:s (f. d. AB LEO), Helsingborg, samlingar.

Visningen är nu igång inför Höstkvalitén 2013

Intensivt och lustfyllt arbete har präglat tillvaron för oss sedan vårens kvalitetsauktion.
Många intressanta personliga möten, där inlämnare med förtroende och tillit valt att avyttra sina ägodelar genom Skånes Auktionsverk, har lett fram till att vi nu med stor glädje och stolthet kan presentera södra Sveriges största höstkvalitetsauktion.
Klassiska antikviteter har i vanlig ordning sin givna plats, något som inte minst uppmärksammas redan på katalogens framsida, där körsbär och smultron serveras en bred internation ell kundkrets på kinesiska Ming-fat tillsammans med kronärtskockor, bröd och vitt vin, låt vara från Antwerpen vid 1600-talets början.
Rådande trender med inriktning på modern konst och design har denna gång fått utökat utrymme med välfyllda varierande avdelningar såväl för kategorin bildkonst som skånska konstnärer och möbler.
Stor vikt har lagts vid avdelningen för mattor. Ett rikhaltigt och varierat utbud presenteras här, med allt från orientaliska nomadmattor från 1800-talet och tidigt 1900-tal till Sonia Delaunays Arlequin-matta i tuftad ull.
Bokavdelningen kan erbjuda ett representativt urval inom områdena farmakologi, botanik, medicin- och apotekshistoria, härtill också några veterinärmedicinska verk samt två medicinska handskrifter. Tidsrymden sträcker sig från 1600-talet och framåt. Även konstböcker med verk av Braque, Chagall, Picasso med flera fyller hyllorna.

I sedvanlig ordning är, inte minst för alla våra köpstarka internationella kunder, områdena kinesisk keramik och konsthantverk omfattande och på smyckeavdelningen finner, kanske i första hand, de kvinnliga köparna sitt lystmäte. Men lugn Ni Herrar, även armbandsuren har ordentligt med utrymme, där flertalet ledande urtillverkare representeras. Flera större hem har hjälpt till att sätta sin prägel på höstkvalitén och nämnas kan Marie-Louise och Torsten Krakaus, Lund, kvarlåtenskap med djupa förgreningar till Torups slott i Skåne. På företagssidan har Mc Neil, eller som det tidigare hette LEO Läkemedel i Helsingborg också bidragit med ett större antal objekt, inte minst på den moderna konstens och designens områden.
Genom katalogtexternas angivna provenienser går det att följa många av föremålens tidigare hemvist. Vi på Skånes Auktionsverk kan här glädja oss extra mycket över utmärkelsen att b land Sveriges alla auktionshus, vid vårens kvalitetsauktioner, ha tillförskaffat oss en andraplats vad avser angivna provenienser i katalogtexterna!
Att med långsiktighet, förtroende och omsorg förmedla kunskap och glädje kring föremål som på auktion byter ägare och finner nya hem har för Skånes Auktionsverk visat sig framgångsrikt!
Varmt välkomna till en auktionsupplevelse utöver det vanliga lördagen den 16 november 2013, klockan 12.00.

Pia Staël von Holstein med kollegor

Till katalog

VISNING:
Lördag 9 november 13—16
söndag 10 november 13—16
onsdag 13 november 13—18
torsdag 14 november 13—18
fredag 15 november 13—18
lördag 16 november 10—12

AUKTION:

Öppettider och information

Telefon 0418—599 90.

För inlämning och kostnadsfri värdering:
Måndag 9.00—12.00, 13.00—18.00
Tisdag—Torsdag 9.00—12.00, 13.00—17.00
Fredag 9.00—12.00, 13.00—16.00

Avhämtning av inköpta föremål:
Auktionsdagen har vi öppet för utlämning tills auktionen är avslutad.

Övriga öppettider för avhämtning:

Auktioner:
Kvalitetsauktioner två gånger per år
Månadsauktioner ungefär var tredje vecka

Visningstider inför auktion: Måndag 13—19, tisdag 13—17.

Hitta till oss:
För karta och vägbeskrivning på Eniro.se klicka här.

Bankgiro: 5746-7623
Iban: SE20 5000 0000 0562 3100 7286
BIC: ESSESESS
Org.nr 556550-6622