Skånes Auktionsverk Succé och internationellt intresse från världens alla hörn

by Artnet Scandinavia on 12 november, 2012

Post image for Skånes Auktionsverk Succé och internationellt intresse från världens alla hörn

73. EKATERINA NIKOLAEVNA KACURA FALILEEVA 1886-1948, Ryssland

OBS Bilden beskuren.

Pia Staël von Holstein, tel. 0418-60 00 45, e-mail pia@skanesauktionsverk.se
Staffan Sjöberg, tel. 0418- 60 00 42, e-mail staffan@skanesauktionsverk.se

Skånes Auktionsverk Ringvägen 48
261 41 Landskrona
Tel 0418 599 90
info@skanesauktionsverk.se

Succé och stort internationellt intresse med representation från världens alla hörn vid Skånes Auktionsverks Höstkvalité!

Även om novemberlördagen utomhus mest präglades av gråväder rådde i auktionslokalen rejält högtryck och inte minst vid försäljningen av orientalikaföremålen infann sig en näst intill sydländsk prägel. Några axplock från dagens auktion. Bland konsten klubbades Pieter van der Hems oljemålning från 1917 med motiv av segelsällskap för hela 380.000:- och för Ekaterina Nikolaevna Falileevas målning av ung kvinna med sjal, katter och samovar i trädgårdslandskap slutade buden på 110.000:-. Per Hasselbergs skulptur ”Grodan” gick också långt över utrop och såldes för 100.000:-.

En uppstigande raket var Axel Ebbes kombinerade skulptur och ljusstake ”Lucifer” som nådde hela 44.000:- Bland möblerna kan nämnas ett stenbord daterat 1850, vilket klubbades för 55.000:- och Arne Jacobsens fåtölj ”Ägget” där den intensiva budgivningen slutade först vid hela 95.000:-. Som ett extra ljus i tillvaron såldes Alvar Aaltos golvlampa ”Änglavingen” formgiven för Artek för summan 70.000:-

På orientalikaavdelningen som i traditionsenlig stil var välsorterad kan nämnas en sexkantig porslinsskål med dekor i underglasyrblått från Ming-dynastin för 65.000:- och en delvis förgylld tibetansk sittande Buddha på lotustron tillverkad under Qing dynastin, på 1700-talet för 55.000:-.

Skånes Auktionsverk vill avslutningsvis också passa på att tacka såväl alla säljare som köpare för det förtroende som givits oss i förmedlandet av föremål och kunskap i ett aldrig sinande kretslopp.

Pia Staël von Holstein med personal.