Skånes Auktionsverk Förbered er på en spännande auktion 5 sept 18.00

by Artnet Scandinavia on 2 september, 2017

Post image for Skånes Auktionsverk Förbered er på en spännande auktion  5 sept 18.00

Förbered er på en spännande auktion med unika objekt från 1600-talet och fram till våra dagar!

Antikviteter och modern design går som hand i handske på den kommande Onlineauktionen. Till utbudet hör bland annat objekt från 1700-talet, såsom vackra silverföremål, spetsglas, en senbarock byrå, ljusstakar, tennföremål och mer därtill! Men det är inte bara antikviteter som tar plats på den välfyllda auktionen. Det finns stilrena smycken av Wiwen Nilsson, silverbestick av Georg Jensen, glaskonst av Edvin Öhrström och målningar av Agnes Cleve, Jörgen Nash och Madeleine Pyk. Det är en absolut toppenauktion för såväl samlare som nybörjare. Välj och vraka bland utbudet av mattor, keramik, vapen, kinesiskt porslin och konsthantverk för att hitta just ditt favoritföremål!

Välkommen på visning måndag 4 september kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 5 september kl. 18.

Vi är även stolta över att kunna presentera vår nya hemsida, som är mer lättnavigerad och anpassad också till surfplatta och mobil.

Objekt från vänster: 5. Wiwen Nilsson, halssmycke, silver med bergkristall, utrop SEK 6 000. 92. Edvin Öhrström, graalvas, utrop SEK 15 000-20 000. 69. Agnes Cleve, ”Afton i motorbåt, Bohuslän”, signerad och daterad 1930, utrop SEK 40 000-50 000. 321. Abraham Gertzen d y, bordsortout, silver och glas, Landskrona 1805, utrop SEK 10 000-12 000.

Objekt från vänster: 5. Wiwen Nilsson, halssmycke, silver med bergkristall, utrop SEK 6 000. 92.Edvin Öhrström, graalvas, utrop SEK 15 000-20 000. 69. Agnes Cleve, ”Afton i motorbåt, Bohuslän”, signerad och daterad 1930, utrop SEK 40 000-50 000. 321. Abraham Gertzen d y, bordsortout, silver och glas, Landskrona 1805, utrop SEK 10 000-12 000.