Skånes Auktionsverk Dubbelauktion 20 & 21 september!

by Artnet Scandinavia on 17 september, 2021

Post image for Skånes Auktionsverk   Dubbelauktion 20 & 21 september!

Bild Marc Chagall

Dubbelauktion 20 & 21 september!

20. MARC CHAGALL, EFTER, signerad litografi,20. MARC CHAGALL, EFTER, signerad
litografi, ”Couple dans les mimosas”,
SEK 80 000-100 000.

Under måndagskvällen auktionerar vi ut exklusiva smycken och unika rariteter! Var med och bjud på en magnifik safirring eller en utsökt dekorationsspindel med granater och diamanter.

Missa inte grafiska blad av Pablo Picasso och Marc Chagall. Det finns även ett gediget stenbord daterat 1858.

Visning sker måndag 20 september kl. 13-18, därefter startar onlineauktionen kl 18, samma dag.
Observera att ångerrätten ej gäller på denna auktion, då det finns möjlighet att lämna bud personligen i kundtjänst under pågående auktion!

Till katalog för måndagens auktion ▶

Tisdagens onlineauktion erbjuder ett brett utbud av smycken med designernamn som Björn Weckström, Georg Jensen, Ole Lynggaard, Toivo Pripp och Torun Bülow-Hube. Där finns även guldlänkar, diamantsmycken och fickur. På konstavdelningen finns det verk av Bert Johnny Nilsson, Agda Holst, Frans Lindberg och Siri Derkert.

Åke Holm, Gunnar Nylund, Hans Hedberg och Carl Harry Stålhane dominerar keramikavdelningen med sina mäktiga pjäser.

Vidare finns det moderna möbelklassiker av Börge Mogensen, Hans Olsen, Bruno Mathsson och Arne Jacobsen.

Mängder av föremål letar efter nya ägare, så utforska katalogen och hitta dina favoriter!

Välkommen på visning måndag 20 september kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 21 september kl. 18.

Med regeringens förtydligande om hur många personer som får vistas samtidigt i en butikslokal har vi anpassat maxantalet i våra lokaler. Tidsbokning krävs därför inte, utan vi i personalen kommer att ha uppsyn över maxantalet. Skulle lokalen bli fullsatt går det bra att vänta i kundtjänst eller ute så länge. Känner du dig sjuk eller uppvisar symptom så stanna hemma.