Låt trädgårdsredskapen få en vilopaus på lördag och kom på auktion i Landskrona med start kl. 12.00 |
Delar av anrikt landskronahem under klubban. På 1920-talet flyttade affärsmannen Carl Emond med familj in i italieninspirerade Villa Borgia vid Öresunds strand. Intresset för färg, form och konsthantverk var stort och samlingarna växte i snabb takt. På 1980-talet skingrades det stora hemmet och nu är det nästa generation som avyttrar ett 100-tal rop på lördagens auktion. Nämnas kan ett flertal silver- och konstföremål.
—Med tidens stora intresse för badrumsinredningar vill auktionshuset dra sitt strå till stacken med ett kolonnformat tvätt/toalettskåp från tiden kring sekelskiftet 1900, kanske inte så praktiskt men ack så charmigt! —För den som skall sommarsemestra med bil i Europa har vi ett antal kartor såväl över de tyska som de polska områdena. Låt vara från 1700-talets andra hälft, men sannolikt något som skulle kunna ge en ny erfarenhet på upplevelsernas konto! —I övrigt finner ni en mängd föremål till allt från kolonistugan till sekelskiftes- våningen. Hjärtligt välkomna till en lustfylld auktion!
Visningstider:
fredag 30/3 09.00—18.00
lördag 31/3 10.00—12.00
Auktionsstart: 12.00