Skånes Auktionsverk Månadsauktion lördag 31 mars med start kl 12.00

by Artnet Scandinavia on 03/29/2012

Post image for Skånes Auktionsverk Månadsauktion  lördag 31 mars med start kl 12.00

Låt trädgårdsredskapen få en vilopaus på lördag och kom på auktion i Landskrona med start kl. 12.00

Delar av anrikt landskronahem under klubban. På 1920-talet flyttade affärsmannen Carl Emond med familj in i italieninspirerade Villa Borgia vid Öresunds strand. Intresset för färg, form och konsthantverk var stort och samlingarna växte i snabb takt. På 1980-talet skingrades det stora hemmet och nu är det nästa generation som avyttrar ett 100-tal rop på lördagens auktion. Nämnas kan ett flertal silver- och konstföremål.
Med tidens stora intresse för badrumsinredningar vill auktionshuset dra sitt strå till stacken med ett kolonnformat tvätt/toalettskåp från tiden kring sekelskiftet 1900, kanske inte så praktiskt men ack så charmigt!
För den som skall sommarsemestra med bil i Europa har vi ett antal kartor såväl över de tyska som de polska områdena. Låt vara från 1700-talets andra hälft, men sannolikt något som skulle kunna ge en ny erfarenhet på upplevelsernas konto!
I övrigt finner ni en mängd föremål till allt från kolonistugan till sekelskiftes-
våningen.
Hjärtligt välkomna till en lustfylld auktion!

Visningstider:
fredag 30/3 09.00—18.00
lördag 31/3 10.00—12.00
Auktionsstart: 12.00

För mer information kontakta:
Joakim Karlsson
tel. 0418-766 40
eller:
joakim@skanesauktionsverk.se
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /storage/content/26/103226/artnet.se/public_html/wp-content/themes/thesis_186/lib/classes/comments.php on line 43