Skånes Auktionsverk Månadsauktion lördag 31 mars med start kl 12.00

by Artnet Scandinavia on 29 mars, 2012

Post image for Skånes Auktionsverk Månadsauktion  lördag 31 mars med start kl 12.00

Låt trädgårdsredskapen få en vilopaus på lördag och kom på auktion i Landskrona med start kl. 12.00

Delar av anrikt landskronahem under klubban. På 1920-talet flyttade affärsmannen Carl Emond med familj in i italieninspirerade Villa Borgia vid Öresunds strand. Intresset för färg, form och konsthantverk var stort och samlingarna växte i snabb takt. På 1980-talet skingrades det stora hemmet och nu är det nästa generation som avyttrar ett 100-tal rop på lördagens auktion. Nämnas kan ett flertal silver- och konstföremål.
Med tidens stora intresse för badrumsinredningar vill auktionshuset dra sitt strå till stacken med ett kolonnformat tvätt/toalettskåp från tiden kring sekelskiftet 1900, kanske inte så praktiskt men ack så charmigt!
För den som skall sommarsemestra med bil i Europa har vi ett antal kartor såväl över de tyska som de polska områdena. Låt vara från 1700-talets andra hälft, men sannolikt något som skulle kunna ge en ny erfarenhet på upplevelsernas konto!
I övrigt finner ni en mängd föremål till allt från kolonistugan till sekelskiftes-
våningen.
Hjärtligt välkomna till en lustfylld auktion!

Visningstider:
fredag 30/3 09.00—18.00
lördag 31/3 10.00—12.00
Auktionsstart: 12.00

För mer information kontakta:
Joakim Karlsson
tel. 0418-766 40
eller:
joakim@skanesauktionsverk.se