Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 26 maj kl. 18.

by Artnet Scandinavia on 21 maj, 2020

Post image for Skånes Auktionsverk  Onlineauktionen startar tisdag 26 maj kl. 18.

Bild OSCAR REUTERSVÄRD

Det blir en fullspäckad Onlineauktion där kvalitetsobjekten avlöser varandra!

Passa på att buda hem en oljemålning av Axel Olson, föreställande en surrealistisk komposition med två arbetare efter ett tungt dagsverke. Vidare finns ett verk av Esaias Thorén med ett omfamnande par som tycks utstråla kärlek. Missa inte heller en oljemålning av Oscar Reutersvärd med en av hans omöjliga figurer, i blått och rött.

Dansk design är fortfarande brännande hett, och det finns flertalet spännande objekt på möbelavdelningen med namn som Ib Kofod Larsen, Arne Vodder, Johannes Andersen och Alfred Christensen.

Botanisera bland en välfylld smyckeavdelning, med guldarmband och länkar, diamantringar, silver och ädelstenar. Det finns även designnamn som Torun Bülow-Hübe, Wiwen Nilsson och Per Borup.

För den klassiskt intresserade finns det en vacker marmorskulptur efter Antonio Canova, föreställande de tre gracerna. För att fortsätta på det klassiska temat kan nämnas två förgyllda gueridoner med dekor av putti. Det finns även en fransk golvkandelaber i förgylld och patinerad brons, även denna med dekor av putti.

Förutom ovan nämnda finns det en serveringsvagn och belysning av Josef Frank, en sällsynt fåtölj med fotpall tillskriven Bengt Ruda, en stor Grön Anna-servis, vintage från Louis Vuitton och Mulberry, duellpistoler från Belgien och mycket annat!

Välkommen på visning måndag 25 maj kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 26 maj kl. 18.

För mer information om auktionerna och deras objekt, kontakta kundtjänst,

Ni har väl inte missat att Skånes Packing & Shipping har sänkt sina pack- och transportavgifter? För mer information se hemsidan.

Objekt med utropspris från vänster: 73. OSCAR REUTERSVÄRD, oljemålning på duk, "Omöjlig Figur", SEK 20 000. 103. WIWEN NILSSON, silverbrickor, ett par, SEK 15 000. 3. GOLVKANDELABER, förgylld och patinerad brons, Frankrike, 1800-tal, SEK 10 000. 107. GUNNAR NYLUND, stengodsskulptur på träsockel, SEK 4 000-5 000. 144. DIAMANTHÄNGE, 18K guld med diamanter, totalt ca 0,13 ct, SEK 3 600. 417. BENGT RUDA, tillskriven, fåtölj med fotpall, 1950-tal, SEK 8 000.

Objekt med utropspris från vänster: 73. OSCAR REUTERSVÄRD, oljemålning på duk, ”Omöjlig Figur”, SEK 20 000. 103. WIWEN NILSSON, silverbrickor, ett par, SEK 15 000. 3. GOLVKANDELABER, förgylld och patinerad brons, Frankrike, 1800-tal, SEK 1 000. 107. GUNNAR NYLUND, stengodsskulptur på träsockel, SEK 4 000-5 000. 144. DIAMANTHÄNGE, 18K guld med diamanter, totalt ca 0,13 ct, SEK 3 600. 417. BENGT RUDA, tillskriven, fåtölj med fotpall, 1950-tal, SEK 8 000.