Mycket stark säsong på Stockholms Auktionsverk- totalt 18 miljonnoteringar

by Artnet Scandinavia on 6 juni, 2013

Post image for Mycket stark säsong på Stockholms Auktionsverk- totalt 18 miljonnoteringar
Mycket stark säsong på Stockholms Auktionsverk – totalt 18 miljonnoteringar
När Klassiska auktionen nu avslutats kan konstateras att Stockholms Auktionsverk har en mycket stark säsong i ryggen! Totalt har 18 miljonnoteringar uppnåtts inom så skilda områden som bland annat svenska naivister, ryskt 1500-talsikonmåleri, kinesiskt porslin och svenskt nationalmåleri.

Klassiska auktionen som avslutades igår den 6 juni var mycket framgångsrik. Här uppnåddes totalt 10 miljonnoteringar och den orientaliska avdelningen såldes 7 miljoner kronor över utrop!

Klassiska Dag 1-3
Totalt utrop: 63.3 miljoner kr
Totalt sålt: 72 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision)

Auktionsnr 1867. Carl Larsson Klappbrygga vid Sundbornsån Såld för 6.1 miljoner kr

Kinesisk storslam på Stockholms Auktionsverk –
I skrivande stund tre miljonnoteringar!

Salen fylld med kinesiska köpare och fem kinesiska tolkar vid telefonbordet då den orientaliska avdelningen gick under klubban på sista dagen av Klassiska.
Allt tydde på att det, Nationaldagen till trots, skulle bli en auktion med drag i. Och drag blev det! I skrivande stund pågår auktionen fortfarande. Budgivningen är livlig, det mesta sker på kinesiska och buden är höga.
Glad är säljaren av nr 3252. Den blå-vita ask med lock, som han utan att ana dess värde använde som brödburk (!), Wanlis period och märke, såldes för 1.100.000 kr (utrop 70-80.000 kr). En sk fiskbassäng, Kangxi (16/1700-tal) såldes även den för 1.100.000 kr. En blå-vit vas med dekor av fruktträdkvistar, med Yongzhengs märke och även tillverkad under denna mycket korta period (1723-1735) ropades just upp från 300.000 kr till 2.800.000 kr (nr 3207). Den köptes av en svensk missionär i Kina i början av 1900-talet och har sedan dess funnits i familjen.Auktionen fortsätter och utförligare rapport kommer i morgon fredag!

Vas, Yongzhengs märke och period. Såld för 2.800.000 kr.