Göteborgs Auktionsverk Kvalitetsauktion måndag 23 maj kl 11.00

by Artnet Scandinavia on 10 maj, 2011

Post image for Göteborgs Auktionsverk Kvalitetsauktion måndag  23 maj kl 11.00

Modernt – Måleri, grafik & skulptur , Måleri
IVARSON, IVAN Slussen, Fattighusån – motiv från Göteborg. Olja på duk, signerad I. Ivarson. 55×66 cm.

Adress
Göteborgs Auktionsverk AB
Tredje Långgatan 9
413 03 GÖTEBORG

Tel: 031-704 77 00
Fax: 031-704 77 39
Expedition & telefon
Vardagar: 11.00 – 18.00
Lördagar: 10.00-14.00
Söndagar: Stängt
Nyheter

Auktionsverkets ägarpar och tillika kvällens värdpar Reneé och Rolf Lundström tillsammans med Carl Jan Granqvist, ledamot i Göteborgs Autkionsverks styrelse.

Elisabeth Kolosh VD och Carl Jan Granqvist kåserar kring auktionens föremål tillsammans med två av auktionsverkets experter Maria Öhman och Erik Bilén.

Carl Jan serverar Maria Sidén från Tjolöholms Slott av sin egen champagne.

Carl Jan välkomnar Lena och Lars Reimertz Thelén.

Ägarparet Reneé och Rolf Lundström med sonen Christoffer och dottern Anna Maria.

Elisabeth Kolosh och Carl Jan Granqvist framför ett av auktionens toppobjekt – en marmorskulptur från romartiden.