Crafoord Lund sista inlämningsdag inför höstens kvalitetsauktion.2 Nov.

by Artnet Scandinavia on 09/29/2018

Post image for Crafoord Lund sista inlämningsdag inför höstens kvalitetsauktion.2 Nov.

Sista inlämningsdag

fredag 2 november

Nu närmar sig sista inlämningsdag inför höstens kvalitetsauktion. Besök oss för inlämning och visning alla vardagar kl 13-17 och lördagar kl. 11-14, eller efter överenskommelse, i Gamla Tullkammaren på Clemenstorget i Lund. Vi gör dagligen hemvärderingar över hela Skåne – kontakta oss via mail@crafoordauktioner.se eller telefon 046-211 18 70. Varmt välkommen!

Höstens kvalitetsauktion äger rum lördag 1 december, sista inlämningsdag är fredag 2 november.

Bilder:
– Petter Tillaeus berömda stockholmskarta från 1733 i samtida handkolorering. Utrop 50.000 kr.
– Louay Kayali 1934-1978 RAVENNA: ”PINETA”. Olja på duk, signerad Kayali 59. 70×59 cm. Utrop 100.000 kr.
– Vicke Lindstrand, vas ”Vinter”, Kosta 1950-tal. Utrop 15.000 kr.
– Håkan Rehnberg, utan titel, olja på akrylplast, signerad à tergo 1992, 125X100 cm. Utrop 30.000 kr.
– Wiwen Nilsson, collier med hänge, silver & bergkristall, Lund 1940. Utrop 8.000 kr.

.

Den som är intresserad av modernistisk konst får sitt lystmäte i och med en ganska stor samling Derriere le Miroir, den franska konsttidskriften som alltid är späckad med originallitografier. Där finns också de fyra första volymerna om Chagalls litografier med originallitografier. För samlare av illustrerade böcker finns det en hel del bibliofila utgåvor samt inte minst flera av akvarellmästaren Lars Lerins böcker.

Ett antal rop presenterar också det fina engelska förlaget Folio Societies ofta vackert illustrerade publikationer.