Crafoord Auktioner Välkomna till höstens kvalitetsauktion lördag 6 december kl. 12.

by Artnet Scandinavia on 6 december, 2014

Post image for Crafoord Auktioner Välkomna till höstens kvalitetsauktion  lördag 6 december kl. 12.
Välkomna till höstens kvalitetsauktion som äger rum lördag 6 december kl. 12.
Söndag 30 november kl. 12-16
Onsdag 3 december-fredag 5 december kl. 14-19
Lördag 6 december kl. 10-12.Bilder: Akvarell Jenny Nyström för ‘Julklappen’ 1901. Vas av Gabriel Argy-Rosseau, ‘La danse’. Oljemålning av Waldemar Lorentzon, ‘Vinterpastoral’. Taklampa, Poul Henningsen, Kotte. Sengustaviansk ljuskrona. Akvarell/blyerts av Gerda Wegener, sannolikt föreställande Carina Ari. Hängen med kedjor av Vivianna Torun Bülow-Hübe och Wiwen Nilsson. Fat, Almaric Waltèr/Henri Bergé, pâte-de-verre. Oljemålning av Bengt Lindström. Oljemålning av Peter Kronbeck. Två porträtt visande kung Fredrik V och drottning Marie Juliane av Danmark.Dam- och herrarmbandsur, Rolex av guld. Akvarell av Jenny Nyström. Emaljvas av Camille Fauré. 12 tekoppar med fat, Kina, 1700-talet. Hänge, Heinrich Levinger, jugend.

Öppna katalog…

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
SE-222 21 Lund, Sweden
tel. +46 (0)46-211 18 70
fax. +46 (0)46-211 18 75
mail@crafoordauktioner.se
www.crafoordauktioner.se

Crafoord i Kristianstad

Kontakta vår representant i Kristianstad,
Kristina Stjernswärd, tel. 0708-35 38 33
e-post: ks@widtskofleab.se

Våra öppettider

Vi har öppet alla vardagar kl. 13-17 för inlämning, värdering samt utlämning av sålda föremål.