Crafoord Auktioner Höstens kvalitetsauktion 26 november kl 12.00 Välkomna !

by Artnet Scandinavia on 2 november, 2011

Post image for Crafoord Auktioner Höstens kvalitetsauktion 26 november kl 12.00 Välkomna !

Katalognummer 307
BODHISATTVA – VASUDHARA
Delvis förgylld kopparlegering med inlagda blå stenar. Sittande i lalitasana på dubbel lotustron. Undertill förseglad med kopparplåt, graverad urna. Nepal, 18/1900-tal. Höjd 20 cm. Sten i bältet saknas.
Vasudhara är en ursprungligen indisk gudomlighet som fått ett starkt fäste i Kathmandudalet i Nepal. Hon står för förmögenhet, framgång och oberoende.
Proveniens: Inga & Börje Bjerkenlövs samling.
3 000 (€330)

Höstens kvalitetsauktion 26 november
Välkomna till höstens kvalitetsauktion, som äger rum
lördag 26 november kl.12. Vi har visning söndag 20 november
kl. 12-16, onsdag-fredag 23-25 november kl. 14-19 samt
auktionsdagen kl. 10-12. Katalogen publiceras inom kort!Katalogen kan också beställas från vårt kontor,
till en kostnad av 100 kr + porto. Tel. 046-211 18 70.Bilder: Isaac Grünewald olja, armbandsur Patek Philippe,
en av många tibetanska bronser, Paul Fischer olja, Madeleine Pyk olja,
golvurna Anna Boberg Rörstrand, brosch Wiwen Nilsson samt
skål Simon Gate Orrefors. På auktion 26 november.

Öppna katalog…

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
SE-222 21 Lund, Sweden
tel. +46 (0)46-211 18 70
fax. +46 (0)46-211 18 75

mail@crafoordauktioner.se
www.crafoordauktioner.se

Crafoord i Kristianstad

Kontakta vår representant i Kristianstad,
Kristina Stjernswärd, tel. 0708-35 38 33
e-post: ks@widtskofleab.se

Våra öppettider

Vi har öppet alla vardagar kl. 14-18 för
inlämning, värdering samt utlämning av sålda
föremål. Se respektive auktion för aktuella
visnings- och auktionstider.