Crafoord Auktioner Lund Månadens auktion online av böcker och handskrifter

by Artnet Scandinavia on 03/02/2018

Post image for Crafoord Auktioner Lund  Månadens auktion online av böcker och handskrifter

Bokauktion online

Månadens auktion online av böcker och handskrifter innehåller en avdelning bibliofila utgåvor varav några med signerad originalgrafik. Karl Asplunds biografi över Axel Fridellkommer i ett vackert rött halvmarokängband med den fina originaletsningen föreställande Selma Lagerlöf signerad av Fridell. Det är nr. V, troligen av den 10-upplaga som inte kom i handeln.

Bok-Konsum i Stockholm gav 1960 ut en fint illustrerad utgåva av Höga Visan i ett ganska originellt grovt linneband med röd text. Illustratören Adolf Hallman när han är som bäst och dessutom en av bibliofilutgåvans 200 exemplar med en signerad originallitografi.

En annan trevlig utgåva är det legendariska paret Per Anders Fogelström och Stig Claesson, SLAS, som tillsammans gjorde En bok om Stockholm (vad annars?) 1978. Här i det bibliofila utförandet med en löst bifogad, signerad färglitografi – Paffs utsikt – av Stig Claesson.

Men störst är ändå utbudet av äldre rara böcker från en liten samling tryck av den holländska boktryckarsläkten Elzevier, som om man så vill skapade pocketboken på 1600-talet med sina små finstilta tryck av framför allt klassiska författare. Lunda-legendaren Sten Broman var en stor Elzevier-samlare och han donerade sin berömda samling till UB i Lund. Dessutom finns här en trevlig utgåva från 1784 ”om uppstaden Örebro” av Johan Fredric Bagge med trevliga kopparstick, det finns en komplett svit av den ganska ovanliga ”Läsning i blandade ämnen”, som utgavs från slutet av 1700-talet av G. J. Adlersparre i 50 nummer under medverkan av samtidens bästa pennor. En udda liten skrift är ”Något om Cometen som enligt flera astronomers utsago blir oss synlig innevarande år 1835.” Med en bild på den förmodade kometen dessutom.

Det modernt litterära är lite mer sparsamt den här gången, men Vilhelm Mobergs ”Det gamla riket” bör nämnas tack vare sin mäktigt fina dedikation till Nils Ferlin ”och hans hulda maka.”

Till slut autograferna som har blivit väldigt väl mottagna av våra besökare. Den här gången bl. a. två bilder signerade av makarna Johnny och June Cash, en väldigt finBruce Springsteen-autograf på ett stort svart-vitt fotografi, en Madonna-autograf på foto eller varför inte German Titov från Sovjetunionen som blev världens andre rymdfarare i augusti 1961 och reste 17 varv runt jorden, medan Gagarin bara tog sig en runda.

Trevlig resa!

Auktionen hittar du här. Frågor om bokauktionen hänvisas till Torgny Schunnesson, telefon 070-584 48 17  eller torgny@schunnesson.com.

Book Auction online

This month’s sale offers, apart from the inevitable Swedish material, a nice collection of Elzevir editions. There are also quite a few interesting autographs, amongst them Johnny and June Cash, Sharon Stone, Gerald Ford, Madonna and Bruce Springsteen. Why not have a closer look at the autograph of German Titov, who in August 1961 became the second man to travel space. Whereas Gagarin orbited earth only once, Titov took no less than 17 laps.

Bon voyage!

Link to the auction catalogue. For information about the books, please contact mr. Torgny Schunnesson, +46(70)-584 48 17 eller torgny@schunnesson.com.