Bukowskis Världsrekord för GAN och nordisk designsuccé på Modern Art + Design!

by Artnet Scandinavia on 25 november, 2017

Post image for Bukowskis Världsrekord för GAN och nordisk designsuccé på Modern Art + Design!

Nr 245. Gösta Adrian-Nilsson ”Katarinahissen III” slog världsrekord på Modern Art + Design. Slutpris 8 915 102 SEK

Världsrekord för GAN och nordisk designsuccé på Modern Art + Design!

Den stora sensationen under Modern Art + Designauktionen stod mästerverket ”Katarinahissen III” för, som efter en nervkittlande budgivning med både svenska och internationella budgivare, såldes till en budgivare i salen för det otroliga slutpriset 8 915 102 SEK. Tidigare rekord innehölls även det av Bukowskis; ”Sjömän i Gröna Lunds tivoli II” (Matroser i Gröna Lund II”) från 1918, som hösten 2015 såldes till slutpriset 8 176 376 SEK.
Se hela konstkatalogens slutpriser >Swedish Grace är mer eftertraktat än någonsin! Designdelen av Modern Art + Designauktionen innehöll unika objekt från några av det tidiga 1900-talets mest tongivande formgivare, så som Axel Einar Hjorth, Folke Bensow, Axel Salto, Barbro Nilsson och Josef Frank. Intresset för nordisk design och konsthantverk är fortsatt starkt och Bukowskis presenterar efter även denna auktion imponerande resultat.
Till designkatalogens slutpriser >Nu påbörjas inlämning till vårens slagauktioner, kontakta oss för värdering och rådgivning >

Axel Salto vas i ”Knoppande stil”, slutpris 397 750 SEK, Marianne Richter, matta, ”Gula havet”, slutpris 586 500 SEK på Modern Art + Design

Nr 97. Skulptur av kvinnohuvud, troligen romerskt 100-200 e.Kr, utrop 250 000 – 300 000 SEK. Nr 437. Georges Braque, As de trèfles et verre, utrop 5 000 000 – 7 000 000 SEK. Nr 34. Karmstol, del av ett par, stockholmsarbeten, rokoko utropspris 50 000 – 60 000 SEK.

Nu släpps katalogen till säsongens mest exceptionella auktion:

Important Winter Sale

Efter ett framgångsår som levererat flera världsrekord, flest miljonnoteringar på marknaden och toppförsäljningar ser vi nu fram mot exceptionella Important Winter Sale. Möt internationella samlingar, mästerverk, spektakulära objekt – en auktion som för samman det bästa av de bästa!

Visning: 30 november – 4 december på Berzelii Park 1 i Stockholm.
Auktion: 5 – 6 december på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

Allt om auktionen hittar du här >

Till katalogen >