Bukowskis Moderna Helsingfors Auktionen startar idag 10 nov kl 15.00

by Artnet Scandinavia on 3 oktober, 2011

Post image for Bukowskis Moderna Helsingfors  Auktionen startar idag 10 nov  kl 15.00

Måleri av Rafael Wardi Född 1928 ”KOPTISK STADSBILD I”. (d)

Sign. Olja på duk, 120×150 cm.

Utställningar

Sara Hildéns konstmuseum 1990. Helsingfors Konsthall, ”Människan och ljuset” 1999. Kajana konstmuseum 1999.

 Modern finländsk konst

Visning:
28 oktober – 8 november
Öppet vardagar kl. 10 – 18, lö – sö kl. 10 – 16
Ingång Stora Robertsgatan 12, Helsingfors

Auktion:
9 – 10 november
Ingång Stora Robertsgatan 14, Helsingfors

Helsingfors

Måndag–fredag: 9–17
Lördag & söndag: Stängt

Kontor

Bukowski Oy Ab
Stora Robertsgatan 12
SF-00120 Helsingfors
Finland

Telefon: +358-9-668 91 10
Fax: +358-9-612 12 66
Email: bukowski@bukowski.fi