Bukowskis Modern Art Design Auktion tisdag 21 november Start kl. 14.00

by Artnet Scandinavia on 11/21/2017

Post image for Bukowskis  Modern Art Design Auktion tisdag 21 november Start kl. 14.00

Modern Art + Design

Kom på visning av vår tids mest betydelsefulla modernister!

Välkommen till efterlängtade Modern Art + Design, en visning och auktion dedikerad moderna pionjärer och 1900-talets mest eftertraktade formgivare! Upptäck konst, grafik, möbler, konsthantverk och mattor skapad för djärva och moderna människor med start från början på 1900-talet – lika aktuella idag! Kontakta våra specialister med dina frågor.

Missa inte visning av Sven Ljungbergs samling lördag 18 november kl. 13: specialist Lena Rydén samtalar med Pontus Ljungberg, chef för Ljungbergmuseet och son till konstnären.

Läs allt om auktionen här >

Visning 16 – 20 november, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet: mån–fre kl. 11–18, lör–sön kl. 11–17.

Auktion tisdag 21 november, Arsenalsgatan 2, Stockholm.
Start kl. 14: glas, keramik, silver, smycken, möbler, konsthantverk, mattor.
Start kl. 18: Konst, grafik.

Till konstkatalogen