Bukowskis Modern Art Design Auktion tisdag 21 november Start kl. 14.00

by Artnet Scandinavia on 21 november, 2017

Post image for Bukowskis  Modern Art Design Auktion tisdag 21 november Start kl. 14.00

Modern Art + Design

Kom på visning av vår tids mest betydelsefulla modernister!

Välkommen till efterlängtade Modern Art + Design, en visning och auktion dedikerad moderna pionjärer och 1900-talets mest eftertraktade formgivare! Upptäck konst, grafik, möbler, konsthantverk och mattor skapad för djärva och moderna människor med start från början på 1900-talet – lika aktuella idag! Kontakta våra specialister med dina frågor.

Missa inte visning av Sven Ljungbergs samling lördag 18 november kl. 13: specialist Lena Rydén samtalar med Pontus Ljungberg, chef för Ljungbergmuseet och son till konstnären.

Läs allt om auktionen här >

Visning 16 – 20 november, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet: mån–fre kl. 11–18, lör–sön kl. 11–17.

Auktion tisdag 21 november, Arsenalsgatan 2, Stockholm.
Start kl. 14: glas, keramik, silver, smycken, möbler, konsthantverk, mattor.
Start kl. 18: Konst, grafik.

Till konstkatalogen