Bukowskis Market Stockholm TAKKRONA, jugend, Müller et Freres, Luneville

by Artnet Scandinavia on 02/07/2013

Post image for Bukowskis Market Stockholm TAKKRONA, jugend, Müller et Freres, Luneville

362677. TAKKRONA, jugend, Müller et Freres, Luneville, Frankrike,

tidigt 1900-tal. Höjd ca 65 cm.

Beskrivning

Takampel, melerat glas i orange och blått, ställning av patinerad metall med dekor av stliserade blad. Tre klockfomade lampskärmar.

Bukipedia

Jugend är en stilriktning aktuell kring sekelskiftet 1900, uppskattningsvis mellan år 1880-1910. Riktningen uppkom som en reaktion mot de stilimitationer som var dominerande och ambitionen om att skapa en ny tidsstil. Avstampet togs i Arts and crafts-rörelsens idéer om en konstnärligt genomarbetad helhetsmiljö. I Österrike motsvaras stilen av Sezessionen som var en grupp radikala konstnärer. Stilen var där mer geometrisk i sitt uttryck. I Frankrike och England kallades stilen Art Nouveau, den nya konsten. Jugend kännetecknas av böljande linjer med vegetativt inspirerade dekorer. Organiska slingrande växtformer och naturavbildningar av frukter, finlemmade kvinnogestalter och asymmetrier var vanliga.

Skaderapport

Bruksslitage. Ej funktionstestad. Senare dragen el.

STOCKHOLM

BUKOWSKIS MARKET

Hälsingegatan 43
113 31 Stockholm
Sverige
Tel +46 8-23 57 00
In/utlämning : Norra Stationsg. 71

Karta | Öppettider