Bukowskis Market Sommardag oljemålning av Josefina Holmlund

by Artnet Scandinavia on 15 juni, 2013

Post image for Bukowskis Market  Sommardag  oljemålning av Josefina Holmlund

Beskrivning

Sommardag i skärgården. 38,5×52 cm.

http://www.bukowskismarket.com/items/420253-josefina-holmlund-olja-pa-duk-signerad

Bukipedia

Josefina Holmlund var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade för Thore Lars Theodor Billing, Edvard Bergh och för den norske landskapsmålaren Nils Björnson-Möller i Düsseldorf och påverkades av Düsseldorfskolan. I hennes produktion finns realistiska landskapsmålningar med motiv hämtade från Sverige, Norge, Finland och Holland.

Skaderapport

Sedvanligt slitage.

Helsingfors

Bukowskis Market

Stora Robertsgatan 4
FI-00120 Helsingfors
Finland
Tel +358 9-66 89 11 50
Fax +358 9-612 12 66

Karta | Öppettider