Bukowskis Design från 1900 talet visning 27 april – 2 maj Välkomna !

by Artnet Scandinavia on 04/27/2016

Post image for Bukowskis Design från 1900 talet visning 27 april – 2 maj Välkomna  !
Vi packar just nu upp de sista föremålen inför den nya auktionen med det absolut bästa inom konsthantverk och design från 1900-talet! Se de moderna klassiker som väcker habegär långt utanför landets gränser.
HELGENS VISNINGAR:

Lördag kl 13: Mattor som konstverk med Anette Granlund, specialist mattor och textilier. Varför blev just Sverige platsen för innovativ och konstnärlig utveckling av mattor? Vad ligger bakom denna smältdegel av modern design, skickligt hantverk och yppersta kvalitet i material? Möt historierna om de fantastiska svenska textilpionjärerna; Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter, Barbro Nilsson m.fl

Söndag kl 13: Introduktion till Modern & Nordic design med Dennis Dahlquist konst- och designkritiker och Eva Seeman, chef design och modernt konsthantverk. 1900-talets design och konsthantverk uppvisar en ännu oöverträffad kraft och kreativitet över hela fältet. Hör historierna bakom och introduceras till några av århundradets moderna klassiker.

SE KATALOGEN ONLINE >>

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ. Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17,
Berzelii Park 1, Stockholm